Udtrækkeligt udendørsbord i teaktræ i forskellige størrelser - Yggdrasil

  • Kode: YGGDRASIL10
kr 6923,39 kr 8654,22 -20%
Ved at købe dette produkt får du
Krystalglassæt med 18 dele
18-delt krystalglassæt fremstillet i Italien - Luxuryglass25
Materiale Teaktræ
Leveringstider 10/12 arbejdsdage

Udtrækkeligt havebord i teaktræ i forskellige størrelser.

Udtrækkeligt udendørsbord lavet af naturligt teaktræ og fås i forskellige størrelser . Det anvendte teaktræ er af indonesisk oprindelse og stammer fra kontrollerede og bæredygtige skove (INDONESIAN LEGAL WOOD). Det er et ekstremt holdbart og stabilt materiale, der er modstandsdygtigt over for atmosfæriske påvirkninger, svampe, skadedyr og insekter. Det indeholder et højt indhold af naturlige olier , der gør det modstandsdygtigt og begrænser absorptionen af fugt .

Bordet tilhører en altid eksisterende kollektion Lavet af ubehandlet teaktræ af høj kvalitet. Robuste og funktionelle produkter, velegnede til indretning af verandaer, terrasser og haver i enhver stil.

Produkterne i denne kollektion er håndvævede udelukkende af naturlige fibre og materialer. På grund af deres iboende egenskaber kan disse materialer have ujævnheder, ufuldkommenheder og farvevariationer (tilstande, der kan forekomme selv et stykke tid efter købet). For at sikre produktets levetid anbefaler vi at undgå langvarig udsættelse for sollys, regn, fugtighed og ekstreme temperaturvariationer (faktorer, der kan svække fiberen, gøre den modtagelig for brud og fremme skimmelvækst). Hvis produktet udsættes for særlig høj luftfugtighed, anbefaler vi at lade det tørre hurtigt og grundigt og altid undgå direkte sollys.

Tilgængelige størrelser :
  • L 180/240 x D 90 x H 75;
  • L 160/210 x D 90 x H 76.
Vedligeholdelse :
Olieafskalning på overfladen af teakmøbler er en naturlig proces; olien kan forekomme i løbet af de første par måneder, i større eller mindre grad afhængigt af det miljø, hvor møblerne opbevares. Vi fraråder derfor at placere nye teakmøbler udendørs i nærheden af porøse stengulve , i hvert fald indtil olieafskalningsprocessen er aftaget.
Da teak er naturligt olieret, er det desuden ikke egnet til maling ; enhver påført finish vil ikke hæfte ordentligt til overfladen og vil begynde at forringes efter et stykke tid.
Vi fraråder også brugen af træolie : den giver ingen yderligere beskyttelse. Faktisk kan for meget olie føre til dannelse af mug på overfladelagene, hvilket resulterer i mørke pletter , der kun kan fjernes med kraftig slibning.

NB : Produktet kræver samling.
Kontakt os for mere information eller for at anmode om et personligt tilbud ved at udfylde formularen "Anmod om information" .
Produkter, der kan være af interesse for dig
Email Newsletter
Newsletter
  • Aicel
  • Confindustria
  • Sectigo
  • Sonosicuro