Made in Italy

Klassisk lysekrone 12 lys i italiensk håndlavet glas - Similo

  • Made in Italy
  • Kode: SIMILO
kr 11135,64 kr 13100,78 -15%
Materiale glas, krystal og metal
Farve guld metal
Leveringstider 10-12 hverdage
Stik og strømtype 12 x E14 220-230V
Højde (cm) 88
Diameter (cm) 83

Klassisk lysekrone i håndlavet glas, krystal og metal, luksuriøst design fremstillet i Italien.

Denne pendellampe i klassisk stil har 12 buede arme fremstillet af håndlavet italiensk glas med en "rigaton"-effekt. Enderne er omgivet af rhinsten indsat i metallet, ligesom den centrale del af armaturet, hvor to cirkulære rør bærer strukturen, adskilt af to cirkulære skiver i forskellige størrelser lavet af slebet krystal.
Hver arm kulminerer i en cirkulær krystalskive , der huser lyskilden.
Designet fuldendes af ringdetaljer med dråber lavet af optisk krystal og guldmetalfinish , der gør tilbehøret i stand til at skabe en luksuriøs og vigtig atmosfære .

Den er derfor ideel til at indrette sofistikerede og smagfulde rum såsom en stue eller et soveværelse, og præsenterer sig som perfekt til rum med særligt højt til loftet, idet den oplyser ethvert rum med smag og karakter i en blanding af stil, klasse og innovation.

Tilgængelige finish:

  • gennemsigtigt glas
  • røget glas

Kvalitetsmaterialer , design, håndværk og inspiration er kollektionens nøglepunkter, et resultat af designeres og håndværkeres professionalisme i at tilbyde et produkt, der er optimalt med hensyn til former og materialer.

NB: Pærer medfølger ikke. Dette tilbehør fås også med ravgult eller blågrønt glas og/eller forkromet metal.
Produkter, der kan være af interesse for dig
Email Newsletter
Newsletter
  • Aicel
  • Confindustria
  • Sectigo
  • Sonosicuro