Havelænestol i teak- og rebvævning - Arjuna

  • Kode: ARJUNA1
kr 18860,27 kr 23575,32 -20%
Ved at købe dette produkt får du
Krystalglassæt med 18 dele
18-delt krystalglassæt fremstillet i Italien - Luxuryglass25
Materiale Teak og reb
Leveringstider 10/12 arbejdsdage
Sædemateriale Vandafvisende stof
Strukturmateriale Aluminium
Længde (cm) 106
Dybde (cm) 85
Højde (cm) 83
Sædehøjde (cm) 44

Have-lænestol i teak og håndvævet reb.

Denne udendørs lænestol er lavet med en indvendig struktur i epoxypulverlakeret aluminium ramme, teak base og håndvævet VRO-rebindsats. Den er komplet med sæde- og ryghynder i vandafvisende stof i Havana grey .
Denne lænestol kombinerer skønheden i teak med den håndværksmæssige visdom i vævning.

Dette supplement er et behageligt sæde til udendørs miljøer, der kombinerer komfort, funktionalitet og en behagelig æstetik og er perfekt til dem, der leder efter et produkt, der er lige så komfortabelt, som det er elegant.
Dens raffinerede design gør den til et perfekt supplement, der med karakter og stil fuldender ethvert udendørs rum, både privat og på kontrakt, og giver liv til en eksklusiv og detaljeret indretning .

Udvalgt teaktræ af indonesisk oprindelse, fra kontrolleret og bæredygtig fældning af skove (INDONESISK LOVLIGT TRÆ). Teak er klassificeret som det mest værdifulde træ, der findes til møbler udendørs. Det er ekstremt holdbart, stabilt, modstandsdygtigt over for vejrlig, svampe, skadedyr og insekter. Det indeholder høje niveauer af naturlige olier, der gør det modstandsdygtigt og begrænser absorptionen af fugtighed. Med tiden har teakmøbler, der udsættes for sol, regn, fugt osv. en tendens til at blive sølvgrå i farven. Det skyldes en overfladeoxidationsproces, som naturligt beskytter træet. Denne proces er rent æstetisk og skader ikke træets struktur eller kvalitet.

Denne lænestol har en off-white farvet vævning, mens standardhynderne er i havana grey farve .

Produkterne i denne kollektion er håndvævede udelukkende ved hjælp af naturlige fibre og materialer, som på grund af deres iboende egenskaber kan have uregelmæssigheder, ufuldkommenheder og farveforskelle (forhold, der kan forekomme selv nogen tid efter købet). For at sikre en længere levetid for produktet over tid anbefaler vi, at man undgår langvarig udsættelse for sollys, regn, fugt og høje temperaturvariationer (faktorer, der kan svække fiberen, gøre den udsat for brud og fremme forekomsten af skimmel). Hvis produktet udsættes for særlig høj luftfugtighed, anbefaler vi at fremme hurtig og fuldstændig tørring og altid undgå direkte sollys.

Mål:

  • 106 x 85 x 83 cm
  • Sædehøjde 44 cm.

NB: Alle puder er inkluderet. Mulighed for at tilpasse hynderne.

Kontakt os for yderligere oplysninger eller for at få et tilbud ved hjælp af formularen "Forespørg om oplysninger".
Produkter, der kan være af interesse for dig
Email Newsletter
Newsletter
  • Aicel
  • Confindustria
  • Sectigo
  • Sonosicuro